14 Haziran 2011 Salı

Sazan avında malzemeler

Yeni sezon açılışının yaklaşması ile hazırlıklar da hızlandı.Takım çantaları elden geçiriliyor.Köstekler,makinalar hazırlanıp son bakımları yapılıyor.Misinalar değiştiriliyor.Son zamanlarda piyasalarımızda bulunmaya başlayan modern sazan takımları ile eskiler değiştiriliyor tabi buda masraf ve emek harcamayı gerektiriyor.Bende son haftayı hazırlıklara ayırdım.İşte bu sezon kullanmayı düşündüğüm ve hazırlıklarını yaptığım malzemelerden bazıları.
İlk olarak takım çantalarına göz atmakta fayda var.İlk kutu tamamen kamuflajlı çeşitli ağırlıklarda kurşunlara ayrılmış.İkinci kutuda ise sahte mısırlar(Pop-up ve batan tip)Kerevit ve yengecin bol olduğu bölgelerde kullanılacak çeşitli tip boncuk ve sahte boililer bulunuyor.


Hazır yemler

Değişik avlaklar için hazırda bulundurduğumu hazır boili ve peletler haricinde kendi boililerimi hazırlamak için aldığım 16.mm.30 kanallı boili tahtası.


Gece yakalanın balıkların fotoğraf çekimi için sabaha kadar muhafaza edileceği aynı zamanda tartımda kullanılan (Hapis)livar.


Bilhassa yakal-bırak türü balıkçılık yapanların çantalarından eksik olmaması gereken tartı ve fotoğraf makinası ve sazan yastığı  çantalardan birinde yer alıyor.

Sazancının en çok önem vermesi gereken makinalarda bakımları yapılmış,misinaları değiştirilmiş olarak çantalarda yerlerini almalı.

Bu sezon kullanmayı planladığım makinalarım bunlar.Kamış olarak taşıma kolaylığı nedeniyle tercih ettiğim (3)parçalı karbon kamışları kullanacağım.
Geçen yıllarda kullandığım sehpa ve kamışlar.

Bu sezon malzemelere eklediğim sehpa,alarm ve kamışlar.
Çeşitli montaj şekilleri ile hazırlanmış ''60''adet kadar köstek te boş sezonda hazırlanarak çantada yerlerini aldı.Onlardan bir kaç örnek.
Saçaklarda  kullandığım misinalardan bazıları
Buda su derinliğini,avlağın dip yapısını tespit ve yemleme bölgesini işaretlemek maksadı ile kullanacağımız marker(işaretleme)şamandıramız.

Bu sezona hazırlanan kancalar ve güvenlikli klipslerden ve kancalardan örnekler,
Bu takım çantasındada malzemeler,stoperler,yedek kancalar,kargaburun,iğne çıkartma aparatları,stoperler,fırdöndüler,helikopter montaj aparatları gibi malzemeler var.İşte onlardan bazıları balık ağzı açma aparatı,boili delme ,çekme tığı,uzun ağızlı kargaburun,kesme makası.Bu sezon denge unsurunu ve iki ayrı bölgeyi yemleyerek 2+2 iki adet sehpa ile avlanmayı planladığımdan bunlara geçen yıllarda kullandığım eski model''Ketnner''ve yeni temin ettğim spro ekspert sehpalar ve alarmlarda dahil edildiğinde bir bagajın alamayacağı yükümüz oluyor.

sazan kamplarımızın en az iki gün sürdüğü düşünüldüğüne bu malzemelere tüpünden tabağına,bardağına kadar mutfak malzemeleri ve yiyecekler de eklendiğinde sazancılığın niye malzemesinden avına özel olduğu ortaya çıkıyor.Bu kadar yükle bu yorgunluğa değermi derseniz.Avlakta geçen bir an bile hepsine yeter.Açılacak sezonda avına ,avlağına ve doğaya saygılı,etik ve yasal kurallar dahilinde avlanan tüm dostlara RASTGELE...

Hiç yorum yok: